18121C105KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18121C105KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Material :
Ceramic
Dissipation Factor :
2.5 %
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated AC :
100V
Insulation Resistance :
100GOhm
Mount :
PCB, Surface Mount
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1μF
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
100V
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.78mm
Depth :
3.2mm
Multilayer :
yes
Published :
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.090 2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
4.5mm
Thickness :
2.286mm
Datasheets
18121C105KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18121C105KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Package / Case:1812 (4532 Metric), Number of Pins:2, Voltage:100V, Operating Temperature:-55°C~125°C, 18121C105KAT2A pinout, 18121C105KAT2A datasheet PDF, 18121C105KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18121C105KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 18121C105KAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)