18121C104MAZ2A
Mfr.Part #
18121C104MAZ2A
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812
JESD-609 Code :
e2
Case Code (Imperial) :
Width :
3.2mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Voltage - Rated DC :
100V
Surface Mount, MLCC
Reference Standard :
AEC-Q200
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Series :
FLEXITERM®
Height :
2.54mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.1μF
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.5mm
Thickness :
1.016mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
18121C104MAZ2A
KYOCERA AVX 18121C104MAZ2A
FLEXITERM® 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C104MAZ2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18121C104MAZ2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V