18121C104MAT2A
Mfr.Part #
18121C104MAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Thickness :
1.016mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Weight :
26.988746mg
Length :
4.5mm
Published :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Height :
1.02mm
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
0.1μF
Datasheets
18121C104MAT2A
KYOCERA AVX 18121C104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C104MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18121C104MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V