18121C104KAT2A
Mfr.Part #
18121C104KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Height :
940μm
Temperature Coefficient :
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
2
Depth :
3.2mm
Published :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Thickness :
1.016mm
Material :
Ceramic
EAR99
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.1μF
Dissipation Factor :
2.5 %
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5mm
Tolerance :
±10%
Voltage :
100V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
18121C104KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18121C104KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Package / Case:1812 (4532 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:100V, 18121C104KAT2A pinout, 18121C104KAT2A datasheet PDF, 18121C104KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18121C104KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 18121C104KAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)