18121C104JAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18121C104JAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
5%
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
100V
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.5mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
X7R
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
100nF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
18121C104JAT4A
KYOCERA AVX 18121C104JAT4A
100nF 100V Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
18121C104JAT4A Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
18121C104JAT4A Features
with the voltage - Rated DC of 100V