18121C104JAT2A
Mfr.Part #
18121C104JAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Height :
1.02mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.1μF
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
1812 (4532 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Length :
4.5mm
Weight :
26.988746mg
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
18121C104JAT2A
KYOCERA AVX 18121C104JAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C104JAT2A Overview
A 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
18121C104JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V