18121C103MAT2A
Mfr.Part #
18121C103MAT2A
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Capacitance :
10000pF
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
1812 (4532 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Multilayer :
yes
Depth :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
2.5 %
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.5mm
Height :
1.02mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
1.016mm
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Pins :
2
Datasheets
18121C103MAT2A
KYOCERA AVX 18121C103MAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C103MAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
18121C103MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V