18121C103JAT2A
Mfr.Part #
18121C103JAT2A
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1812
Stock
741
In Stock :
741
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
10000pF
Case Code (Metric) :
4532
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
1.016mm
Case Code (Imperial) :
1812
Number of Terminations :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.02mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
100V
SMD/SMT
Weight :
26.988746mg
Pbfree Code :
yes
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
18121C103JAT2A
KYOCERA AVX 18121C103JAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C103JAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18121C103JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V