18121C102KAT2A
Mfr.Part #
18121C102KAT2A
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1812
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness :
1.016mm
Width :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±10%
SMD/SMT
Voltage - Rated :
100V
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Published :
Datasheets
18121C102KAT2A
KYOCERA AVX 18121C102KAT2A
1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C102KAT2A Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
18121C102KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V