18121A562JAT2A
Mfr.Part #
18121A562JAT2A
Description
CAP CER 5600PF 100V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Ceramic
Capacitance :
5600pF
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.5mm
Thickness :
1.016mm
Width :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G NP0
Multilayer :
yes
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
18121A562JAT2A
KYOCERA AVX 18121A562JAT2A
5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A562JAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
18121A562JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V