18121A562FAT2A
Mfr.Part #
18121A562FAT2A
Description
CAP CER 5600PF 100V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness :
1.016mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Height :
1.52mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Capacitance :
5600pF
Published :
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
1 (Unlimited)
Length :
4.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
18121A562FAT2A
KYOCERA AVX 18121A562FAT2A
5600pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A562FAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
18121A562FAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V