18121A472KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18121A472KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
4700pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
1.016mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Height :
1.4mm