18121A471JAT2A
Mfr.Part #
18121A471JAT2A
Description
CAP CER 470PF 100V NP0 1812
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Weight :
26.988746mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.572mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
3.2004mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Thickness :
1.016mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
470pF
Voltage - Rated DC :
100V
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
18121A471JAT2A
KYOCERA AVX 18121A471JAT2A
470pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A471JAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
18121A471JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V