18121A392FAT2A
Mfr.Part #
18121A392FAT2A
Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 1812
WRAPAROUND
Multilayer :
C0G NP0
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
3900pF
Published :
Dissipation Factor :
10 %
Voltage - Rated DC :
100V
HTS Code :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Depth :
3.2mm
Height :
1.02mm
Thickness :
1.016mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Length :
4.5mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
18121A392FAT2A
KYOCERA AVX 18121A392FAT2A
3900pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A392FAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
18121A392FAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V