18121A332JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18121A332JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 100V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
3300pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
1.016mm
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Height :
1.1mm
Material :
Ceramic
Depth :
3.2mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Length :
4.5mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
18121A332JAT2A
KYOCERA AVX 18121A332JAT2A
3300pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A332JAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
18121A332JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V