18121A302JAT2A
Mfr.Part #
18121A302JAT2A
Description
CAP CER 3000PF 100V NP0 1812
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Thickness :
1.016mm
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.572mm
Depth :
3.2mm
Capacitance :
3000pF
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Width :
3.2004mm
Datasheets
18121A302JAT2A
KYOCERA AVX 18121A302JAT2A
3000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A302JAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
18121A302JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V