18121A272FAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18121A272FAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.016mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Weight :
26.988746mg
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
2700pF
Length :
4.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Width :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
18121A272FAT2A
KYOCERA AVX 18121A272FAT2A
2700pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A272FAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18121A272FAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V