18121A242JAT2A
Mfr.Part #
18121A242JAT2A
Description
CAP CER 2400PF 100V NP0 1812
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
2400pF
Height :
2.54mm
Thickness :
1.016mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Datasheets
18121A242JAT2A
KYOCERA AVX 18121A242JAT2A
2400pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A242JAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
18121A242JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V