18121A222MAT2A
Mfr.Part #
18121A222MAT2A
Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 1812
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
2.54mm
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Width :
3.2004mm
Thickness :
1.016mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Surface Mount
Length :
4.572mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Datasheets
18121A222MAT2A
KYOCERA AVX 18121A222MAT2A
2200pF 100V Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A222MAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
18121A222MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V