18121A202JAT9A
Mfr.Part #
18121A202JAT9A
Description
CAP CER 2000PF 100V C0G/NP0 1812
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1812 (4532 Metric)
Weight :
26.988746mg
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
100V
Surface Mount, MLCC
Width :
3.2004mm
Capacitance :
2000pF
Length :
4.4958mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.016mm
C0G
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
18121A202JAT9A
KYOCERA AVX 18121A202JAT9A
2000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A202JAT9A Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
18121A202JAT9A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V