18121A202JAT2A
Mfr.Part #
18121A202JAT2A
Description
CAP CER 2000PF 100V C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Depth :
3.2mm
Capacitance :
2000pF
Weight :
26.988746mg
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness :
1.016mm
Datasheets
18121A202JAT2A
KYOCERA AVX 18121A202JAT2A
2000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A202JAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
18121A202JAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V