18121A152KAT2A
Mfr.Part #
18121A152KAT2A
Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
1500pF
Thickness :
1.016mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Number of Pins :
2
Weight :
26.988746mg
Length :
4.5mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
18121A152KAT2A
KYOCERA AVX 18121A152KAT2A
1500pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A152KAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
18121A152KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V