18121A122KAT2A
Mfr.Part #
18121A122KAT2A
Description
CAP CER SMD
Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
1.2nF
Package / Case :
Length :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.4mm
Width :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
18121A122KAT2A
KYOCERA AVX 18121A122KAT2A
1.2nF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18121A122KAT2A Overview
Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
18121A122KAT2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V