18121A103JAT2A
Mfr.Part #
18121A103JAT2A
Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 1812
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Temperature Characteristics Code :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10000pF
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
3.2mm
Thickness :
1.016mm
Material :
Ceramic
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Length :
4.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.35mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.1mm
Multilayer :
yes
Datasheets
18121A103JAT2A
KYOCERA AVX 18121A103JAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)