18121A103GAT2A
Mfr.Part #
18121A103GAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
1.78mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
6.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Surface Mount :
Positive Tolerance :
2%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
10nF
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Negative Tolerance :
2%
Package / Case :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Datasheets
18121A103GAT2A
KYOCERA AVX 18121A103GAT2A
10nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18121A103GAT2A Overview
This part is described as having 2% tolerance as a negative tolerance.The part exhibits a tolerance of 2% in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
18121A103GAT2A Features
a tolerance of 2%
a tolerance of 2%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V