18121A103FAT2A
Mfr.Part #
18121A103FAT2A
Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
C0G
Depth :
3.2mm
C0G NP0
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Length :
4.5mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10000pF
Thickness :
1.016mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Weight :
26.988746mg
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1812 (4532 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Published :
Multilayer :
yes
Datasheets
18121A103FAT2A
KYOCERA AVX 18121A103FAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A103FAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
18121A103FAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V