18121A102JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18121A102JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1812
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.1mm
Thickness :
1.016mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
2010
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Length :
4.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
4532
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Weight :
26.988746mg
Datasheets
18121A102JAT2A
KYOCERA AVX 18121A102JAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A102JAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
18121A102JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V