18121A102GAT2A
Mfr.Part #
18121A102GAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Width :
3.2mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness :
1.016mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.5mm
Weight :
26.988746mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Published :
Tolerance :
±2%
Datasheets
18121A102GAT2A
KYOCERA AVX 18121A102GAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A102GAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
18121A102GAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V