18121A102FAT2A
Mfr.Part #
18121A102FAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
4.5mm
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1nF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature (Max) :
125°C
Dielectric :
C0G
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Tolerance :
1%
Voltage - Rated DC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.4mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Datasheets
18121A102FAT2A
KYOCERA AVX 18121A102FAT2A
1nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
18121A102FAT2A Overview
This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18121A102FAT2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V