1812-823J
Mfr.Part #
1812-823J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 82UH 169MA 7 OHM SMD
DC Resistance (DCR) :
7Ohm Max
Height :
3.4mm
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Depth :
3.4mm
Test Frequency :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Q Factor :
50
Max DC Current :
169mA
Inductance :
82μH
Current Rating :
169mA
Tolerance :
±5%
Shielding :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Datasheets
1812-823J
API Delevan 1812-823J
1812-823J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD