1812-822J
Mfr.Part #
1812-822J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 8.2UH 375MA 1.4OHM SMD
DUAL ENDED
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Depth :
3.4mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Packing Method :
TR, 13 INCH
Q Factor :
50
Max DC Current :
375mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm Max
Height :
3.4mm
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Current Rating :
375mA
Inductance :
8.2μH
Datasheets
1812-822J
API Delevan 1812-822J
1812-822J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD