1812-683J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812-683J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68UH 183MA 6 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
Radiation Hardening :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Max DC Current :
183mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Depth :
3.4mm
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Q Factor :
50
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Frequency :
2.5MHz
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
6Ohm Max
Height :
3.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Current Rating :
183mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Inductance :
68μH
Number of Terminations :
2
Datasheets
1812-683J
API Delevan 1812-683J
1812-683J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD