1812-682J
Mfr.Part #
1812-682J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 6.8UH 409MA 1.2OHM SMD
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating (Amps) :
409mA
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Inductance :
6.8μH
Published :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Rated Current-Max :
0.409A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Frequency - Self Resonant :
27MHz
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1812-682J
API Delevan 1812-682J
1812-682J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD