1812-682H
Mfr.Part #
1812-682H
Description
FIXED IND 6.8UH 409MA 1.2OHM SMD
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Tolerance :
±3%
Max DC Current :
409mA
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Depth :
3.4mm
Current Rating :
409mA
Inductance :
6.8μH
Height :
3.4mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Test Frequency :
7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Q Factor :
50
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Datasheets
1812-682H
API Delevan 1812-682H
1812-682H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD