1812-681J
Mfr.Part #
1812-681J
Description
FIXED IND 680NH 379MA 1.4OHM SMD
Fixed Inductors
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm Max
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Test Frequency :
25MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Series :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
2-SMD
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Material - Core :
Iron
ECCN Code :
EAR99
Height :
3.4mm
Number of Functions :
1
Depth :
3.4mm
Current Rating :
379mA
Max DC Current :
379mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Inductance :
680nH
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±5%
Shielding :
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Q Factor :
30
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Q @ Freq :
30 @ 25MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Datasheets
1812-681J
API Delevan 1812-681J
1812-681J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD