1812-563J
Mfr.Part #
1812-563J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 56UH 191MA 5.5 OHM SMD
Fixed Inductors
Lead Free :
Contains Lead
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Height :
3.4mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Weight :
26.988746mg
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
2.5MHz
Depth :
3.4mm
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
191mA
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
DC Resistance (DCR) :
5.5Ohm Max
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Current Rating :
191mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Q Factor :
50
Inductance :
56μH
Datasheets
1812-563J
API Delevan 1812-563J
1812-563J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD