1812-563H
Mfr.Part #
1812-563H
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 56UH 191MA 5.5 OHM SMD
Inductance :
56μH
Case Code (Metric) :
Current Rating :
191mA
Depth :
3.4mm
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
191mA
Package / Case :
2-SMD
Test Frequency :
2.5MHz
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Tolerance :
±3%
Height :
3.4mm
DC Resistance (DCR) :
5.5Ohm Max
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q Factor :
50
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
1812-563H
API Delevan 1812-563H
1812-563H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD