1812-562J
Mfr.Part #
1812-562J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 5.6UH 427MA 1.1OHM SMD
Test Frequency :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Depth :
3.4mm
Inductance :
5.6μH
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
33MHz
Max DC Current :
427mA
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm Max
Height :
3.4mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating :
427mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
Q Factor :
50
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Datasheets
1812-562J
API Delevan 1812-562J
1812-562J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD