1812-561J
Mfr.Part #
1812-561J
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 560NH 409MA 1.2OHM SMD
Frequency - Self Resonant :
170MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Test Frequency :
25MHz
HTS Code :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
3.4mm
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Current Rating :
409mA
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Inductance :
560nH
Material - Core :
Iron
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Q Factor :
30
Depth :
3.4mm
Package / Case :
2-SMD
Q @ Freq :
30 @ 25MHz
Max DC Current :
409mA
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Datasheets
1812-561J
API Delevan 1812-561J
1812-561J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD