1812-560J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812-560J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56NH 770MA 250MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Q Factor :
30
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
3.4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
770mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2-SMD
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
No
Material - Core :
Phenolic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Inductance :
56nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
850MHz
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
50MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
30 @ 50MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating :
770mA
Published :
Height :
3.4mm
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Shielding :
Datasheets
1812-560J
API Delevan 1812-560J
1812-560J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD