1812-472J
Mfr.Part #
1812-472J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 4.7UH 448MA 1 OHM SMD
Current Rating :
448mA
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Material - Core :
Ferrite
1
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
448mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
3.4mm
Frequency - Self Resonant :
35MHz
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Test Frequency :
7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
Published :
Depth :
3.4mm
Inductance :
4.7μH
Q Factor :
50
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Datasheets
1812-472J
API Delevan 1812-472J
1812-472J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD