1812-392H
Mfr.Part #
1812-392H
Description
FIXED IND 3.9UH 472MA 900MOHM SM
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Number of Pins :
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±3%
Depth :
3.4mm
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
3.4mm
DC Resistance (DCR) :
900mOhm Max
Current Rating :
472mA
Max DC Current :
472mA
Q Factor :
50
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Inductance :
3.9μH
Datasheets
1812-392H
API Delevan 1812-392H
1812-392H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD