1812-333J
Mfr.Part #
1812-333J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 33UH 224MA 4 OHM SMD
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Depth :
3.4mm
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Max DC Current :
224mA
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Tolerance :
±5%
Q Factor :
50
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductance :
33μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Height :
3.4mm
Test Frequency :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
224mA
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812-333J
API Delevan 1812-333J
1812-333J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD