1812-332J
Mfr.Part #
1812-332J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 3.3UH 501MA 800MOHM SM
Q Factor :
50
Material - Core :
Ferrite
Series :
Depth :
3.4mm
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
2
Lead Free :
Contains Lead
Max DC Current :
501mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductance :
3.3μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Current Rating :
501mA
Height :
3.4mm
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Datasheets
1812-332J
API Delevan 1812-332J
1812-332J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD