1812-274J
Mfr.Part #
1812-274J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 270UH 129MA 12 OHM SMD
Packing Method :
TR, 13 INCH
Max DC Current :
129mA
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
12Ohm Max
Height :
3.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.4mm
Pbfree Code :
No
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating :
129mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
Inductance :
270μH
Test Frequency :
790kHz
Q Factor :
40
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant :
4MHz
Datasheets
1812-274J
API Delevan 1812-274J
1812-274J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD