1812-273J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812-273J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 27UH 236MA 3.6 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Case Code (Metric) :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e0
Current Rating :
236mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 13 INCH
Shielding :
No
Material - Core :
Ferrite
Pbfree Code :
No
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Test Frequency :
2.5MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Q Factor :
50
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Depth :
3.4mm
Series :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
236mA
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Termination :
SMD/SMT
Published :
Height :
3.4mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm Max
Inductance :
27μH
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Datasheets
1812-273J
API Delevan 1812-273J
1812-273J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD