1812-273H
Mfr.Part #
1812-273H
Description
FIXED IND 27UH 236MA 3.6 OHM SMD
Tolerance :
±3%
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Series :
Inductance :
27μH
Height :
3.4mm
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
16 Weeks
Case Code (Metric) :
Test Frequency :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Ferrite
Q Factor :
50
Depth :
3.4mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Max DC Current :
236mA
Current Rating :
236mA
Datasheets
1812-273H
API Delevan 1812-273H
1812-273H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD