1812-272J
Mfr.Part #
1812-272J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 2.7UH 517MA 750MOHM SM
Tolerance :
±5%
Number of Functions :
1
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
3.4mm
Current Rating :
517mA
Case Code (Metric) :
Inductance :
2.7μH
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
750mOhm Max
Depth :
3.4mm
Max DC Current :
517mA
Test Frequency :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Q Factor :
50
Datasheets
1812-272J
API Delevan 1812-272J
1812-272J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD