1812-272H
Mfr.Part #
1812-272H
Description
FIXED IND 2.7UH 517MA 750MOHM SM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
517mA
Test Frequency :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Q Factor :
50
Inductance :
2.7μH
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
50MHz
DC Resistance (DCR) :
750mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Max DC Current :
517mA
Height :
3.4mm
Tolerance :
±3%
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Number of Pins :
Depth :
3.4mm
Datasheets
1812-272H
API Delevan 1812-272H
1812-272H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD