1812-222J
Mfr.Part #
1812-222J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 2.2UH 535MA 700MOHM SM
Inductance :
2.2μH
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Functions :
1
Case Code (Metric) :
Q Factor :
50
Current Rating :
535mA
DC Resistance (DCR) :
700mOhm Max
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Contains Lead
Depth :
3.4mm
Height :
3.4mm
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Max DC Current :
535mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Datasheets
1812-222J
API Delevan 1812-222J
1812-222J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD